КРЪГЛА МАСА НА ТЕМА: "ПРИОРИТЕТНИ ВЪПРОСИ НА БАЛКАНИТЕ"

последно актуализиранa на 26.08.2014

По време на ХХ -Световен конгрес за безопасност и здраве при работа - 2014 се проведе кръгла маса по въпросите за здраве и безопасност на Балканите с организатор - Банката за възстановяване и развитие (European Bank for Reconstruction and Development). Участие в срещата взеха представители на IOSH и организации от редица Балкански държави - България, Македония, Словения, Сърбия, Албания и Косово, които имаха възможност да изразят проблемите, които срещат в техните държави.
Г-н Деран Уилямс - представител на Банката за възстановяване и развитие, независимо от това, че от дълго време работи за банката, е специалист по безопасност и здраве при работа. Своя професионален опит, Уилямс придобива чрез изпълнение на длъжността „Специалист по БЗР” в няколко британски компании.
В началото на срещата беше обсъден въпросът за безопасността и здравето при работа като професия. Поради факта, че в повечето Балкански страни, тази професия е нова и недоразвита, е необходимо законово да се установят правилата и изискванията за нивото и квалификацията на специалистите, които имат право да я упражняват. Общото мнение на участниците е, че са необходими сериозни промени и в законите.

Г-н Владимир Глухов - председател на Фондация „Център за безопасност и здраве при работа” - България и г-н Мирослав Славов – координатор на Фондацията, изложиха проблемите по професионалната безопасност и здраве при работа в страната, като подчертаха, че ситуацията в България е сходна с тази в останалите държави на Балканите. Въпреки това като член на ЕС, България има възможност да използва програми и финансиране за подобряване на стандартите за безопасност и здраве при работа в българските предприятия.
Г-н Милан Петковски – председател на Македонското сдружение за защита при работа постави въпросът за размера на глобите, които се налагат на предприятията при допускане на трудова злополука на работното място. Той изрази проблемът, с който се сблъскват, свързан с новия правилник за размера на разходите, както и с факта, че към момента длъжността „Специалист по БЗР” в Македония е заемана основно от непрофесионалисти.
Г-н Давид Томович от СЗПР запозна събеседниците си със състоянието на БЗР в Сърбия, като обясни, че тази година Сръбското правителство е приело нов закон за труда, а до края на годината ще бъде променен и Законът за БЗР, но според него промените ще бъдат само "козметични" и няма да окажат съществено влияние.
Томович обяснява, че глобите за неспазване на закона в Сърбия варират от 8.000 до 10.000 Евро за малки и средни фирми и от 10.000 до 20.000 Евро за големите предприятия. Въпреки това, г-н Томович подчертава, че глобите са много редки и почти не съществуват. Той подчертава, че няма точна цифра или статистика, т.е. официален доклад, за това колко работници са ранени или загинали при работа.
Г-н Лука Братец, представител на Дружеството на инженерите за защита при работа – Любляна обясни ситуацията и в Словения. Той подчертава, че проблемите, с които се сблъскват и в тяхната страна са подобни на тези в други съседни страни. Братец споделя, че броят на инспекторите по БЗР в Словения е много малък. На повече от 5000 компании в Словения, има само 80 инспектори по БЗР, а по отношение на наказанията за неспазването на Закона за БЗР, глобите в страната варират от 2 000 до 40 000 евро, като стойността на наказанието се определя от инспекторите.
Г-жа Фросина Цино, за разлика от другите страни, заяви, че ситуацията в Албания е много по-лоша. Тя обясни, че в Албания почти няма специалисти по безопасност и здраве при работа и въпреки солидните законови рамки за безопасност и здраве при работа, прилагането им е на много ниско ниво. Цино обяснява, че новият изпълнителен директор на инспекцията по труда, не проявява интерес и стремеж за подобряване на положението в тази професия.
Интересен е факта, че въпреки че г-жа Цино е работила в Държавната инспекция по труда в Албания, в последствие тя учредява и оглавява единствената по рода си за страната неправителствена организация за безопасност и здраве при работа.
Г-н Фатмир Сарачини, председател на Косовската асоциация за защита при работа подчертава, че в неговата страна се сблъскват с подобни на проблемите в Албания. Сарачини обяснява, че осведомеността по БЗР в Косово е много ниска и според него е необходимо да се задълбочи сътрудничеството между неправителствените организации и инспекторите по БЗР.
В резултат от проведената среща и изложените на нея проблеми по въпросите за безопасността и здравето при работа, основавайки се на своя дългогодишен опит в областта на БЗР, г-н Уилямс обеща, че ще предприеме необходимите мерки за генериране на конкретни решения и насоки за решаването им. Той изказва интересът си за сътрудничество и възможни бъдещи проекти в някои от страните.

Абонирай се за новини

E-mail:

Успешен абонамент

Грешка, E-mail адреса е вече регистриран!


Реклама