Протокол за извършени проверки по здравословни и безопасни условия на труд, във връзка с тежка авария в рудник

последно актуализиранa на 20.09.2013

   Тежката авария в рудник „Ораново”, довела до четирима загинали, стана повод инспектори от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” да проверят състоянието на мините в страната и по-конкретно дали са осигурени здравословни и безопасни условия на труд в предприятията.
Извършени са 23 проверки в 17 предприятия за подземен добив на въглища, метални руди и неметални материали и суровини.
По време на проверките в подземните обекти са констатирани 232 нарушения на нормативните изисквания за безопасност и здраве при работа, за отстраняването на които са дадени 228 задължителни за изпълнение предписания с кратък срок.
Разпределението на констатираните нарушения по видове е следното:      
- по организация на дейността за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд – 47 бр. (20% от всички предписания);
- по безопасност на работното оборудване и технологичните процеси– 153 бр. (66%);
- по хигиена на труд – 22 бр. (9%);
- по трудово правни отношения – 10 бр. (5%).
За допуснати нарушения на нормативните актове за безопасни и здравословни условия на труд на работодатели, длъжностни лица и изпълнителски кадри са съставени 26 акта за административни нарушения, разпределени както следва:
- на работодатели –11 бр.;
- на длъжностни лица - 8 бр.;
- на работници – 7 бр.;
Съставен е акт за спиране на дейността по подготовка на нови нива, участъци и работни места, както и добива на въглища в „Пирин Ораново” ЕООД и четири акта за спиране на машини и съоръжения в рудник „Бабино” на „Въгледобив Бобов дол” ЕООД.
Въведен е специален режим /на работно място 64-та подетажна събирателна галерия в рудник „Ораново” при „Пирин Ораново” ЕООД/ за предприемане на необходимите технически и организационни мерки, правила, срокове и отговорни лица за осигуряване защита на работещите срещу опасностите от пробив на вода и кал в минната изработка.
Отстранени от работа са пет работника, които не притежават необходимата правоспособност.
В изготвения от ИА” Главна инспекция по труда” доклад до министъра на труда и социалната политика и до министъра на икономиката и енергетиката са направени следните изводи и предложения, които публикуваме дословно:
В резултат на извършените проверки могат да се направят следните обобщаващи изводи по отношение спазване на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд в подземните мини:
1. Управление на дейността по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
Допускат се нарушения, които многократно се повтарят. Това е индикатор, че работодателите на подземните мини не са създали ефективна организация за управление на безопасността и здравето при работа и не упражняват достатъчен ефективен контрол за спазване изискванията на нормативните актове.
В раздела за безопасност и здраве при работа в мината, който е част от годишния технически проект за развитие на мината, не са включени всички предвидени за годината мерки, срокове и отговорни лица за предотвратяване, намаляване, ограничаване и контрол на риска и начини на контрол на изпълнението на тези мерки. Разделът за безопасност и здраве при работа не се преразглежда и актуализира при създаване на нови работни места.
Оценката на риска е извършена формално и от непрофесионалисти, без да се познават в пълна степен специфичните за отрасъла професионални рискове, поради което приетите програми за отстраняването му няма да променят съществено проблемите по ЗБУТ в подземните мини.
Не се провежда периодично обучение на инженерно-техническия персонал и длъжностните лица, чийто задължения са пряко свързани с осигуряване на безопасност и здраве при работа. Поради тази причина не се познават в детайли промените в законодателството и европейските изисквания за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд.
2. Осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при подземния добив.
В мините за подземен добив не се прокарват нови разкривни минни изработки, в резултат на което работните места в рудниците се намират на много големи разстояния /2 до 3 и повече километри/ от главните, разкриващи находището изработки, а самите работни места също са отдалечени доста едно от друго. В следствие на това много често началник-смените и работниците по газови и прахови измервания нямат физическата възможност да посетят всички работни места в рудника, преди работниците да са започнали работа, с което не може да се гарантира безопасната работа на тези работни места и не се изпълняват основни изисквания на нормативната уредба, респективно Наредба №9 за общи правила за управление на дейността по осигуряване на безопасността и опазване здравето на работещите в мините, Правилника по безопасността на труда при разработване на рудни и нерудни находища по подземен начин /В-01-02-04/ и Правилник по безопасността на труда в подземните въглищни рудници / В-01-01-01/.
Оборудването в повечето подземни мини е старо и амортизирано, експлоатира се повече от 40 години и не позволява да се постигнат съвременните изисквания за безопасност и здраве при работа, ергономичност на работните места и подобряване на факторите на работната среда.
Лошо се поддържат крепежните конструкции, сечението на минните изработки в проектен профил, не се ограничава достъпът до непроветрени, стари и ликвидирани минни изработки. Не се поддържат в изправно състояние част от вторите изходи от работните места и до повърхността.
Не се спазва изискването за изграждане на заземяване и електрообезопасяване на някои от използваните в рудниците електрически съоръжения.
Недостатъчна е взискателността на работодателите и длъжностните лица по отношение трудовата и технологична дисциплина, по качеството на ремонтите, поддържането на техническите съоръжения и минното оборудване.
Все още в подземните рудници за добив на метални руди се допуска неправилно съхраняване на взривни материали по работни места в нестандартни съоръжения и без надзор, както и неправилно отчитане на взривните материали.
Проверките показват, че допускането на работниците до забоя след извършването на взривните работи не се документира писмено от началник-смените.
Поради специфичните за находищата сложни минно-геоложки условия и невъзможност за прилагане на съвременни безопасни системи на добив, в почти всички мини за подземен добив на полезни изкопаеми се работи по остарели технологии и с използване на голям дял на ръчния труд.
Допуска се работа без осигурена ефективна вентилация на работните места. В редица случаи вентилацията за местно проветряване не се оразмерява в зависимост от условията на конкретните работни места, поради което тя е неефективна.
Всички рудници имат изградени втори изходи от работните места, но част от тях не са достатъчно осветени и обезопасени - липсват стъпала и ръкохватки в наклонените изработки и решетки в пътеходните отделения на вертикалните шахти. Не са поставени указващи табели и знаци за вторите изходи.
Аварийната готовност на дружествата е все още недостатъчна. Работниците не са достатъчно обучени и не се проиграват реално всички аварийните ситуации описани в Плана за предотвратяване и ликвидиране на аварии.
Съществен проблем остава дейността по осигуряване на минно-спасителна дейност в подземните рудници. Разчита се основно на създадени доброволни минно-спасителни групи, но тези формирования в никакъв случай няма да могат да заменят напълно професионалните спасители от Минно-спасителна служба /МСС/.
Всичко това е предпоставка за увеличаване на злополуките с тежък и фатален изход и на професионалните заболявания.
Предвид ниското заплащане и тежките условия на труд в рудниците се констатира голямо текучество на ръководните участъкови длъжностни лица. Честите кадрови смени в ръководствата на дружествата водят до формално отношение на работодателите и длъжностните лица към проблемите на здравословните и безопасни условия на труд. Ниското заплащане на труда най-вече в предприятията за добив на въглища е довело до отлив на висококвалифицирани кадри, поради което преобладават работници с ниска квалификация, което е допълнителен фактор за високия трудов травматизъм.
Горните факти показват, че все още са несвоевременни действията от страна на работодателите за отстраняване на нарушенията, свързани с минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Нещо повече - работодателите трябва да проявяват по-голяма отговорност при изпълнение на задълженията си за организацията по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Необходимо е по-задълбочено познаване на нормативната уредба, промените в нея и свеждане на информацията до работниците и служителите.
Във връзка с направените констатации и изводи от извършените проверки правим следните предложения:
1. Анализът да се предостави за обсъждане в Отрасловия съвет по условия на труд “Добив и преработка на минерални суровини” и Браншовия съвет по условия на труд „Въгледобив енергоресурси и минно строителство”. Гаранция за постигане на по-добри резултати е подобряване на сътрудничеството със социалните партньори от бранша, най-вече в областта на превенцията по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
2. Да се актуализират Правилникът по безопасност на труда при разработване на рудни и нерудни находища по подземен начин (В-01-02-04) и Правилника по безопасността на труда в подземните въглищни рудници (В-01-01-01).
3. Да се актуализира Правилникът за минно-спасителна и газоспасителна дейност.
4. Да се актуализира Правилникът по безопасността на труда при взривните работи, най-вече в частта, регламентираща съхраняване на взривни материали, доставени до работните места, реда за приемане, отпускане и отчитане на взривни материали.
5. При актуализирането на правилниците е необходимо да бъде поставено изискване за ясно регламентирани задължения и отговорности на длъжностните лица за цялостната дейност по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
6. Браншовият и Отрасловият съвет по условия на труд в минната промишленост да:
       • организират обучение с работодателите и органите по безопасност и здраве по проблеми, свързани с управлението на дейността по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в мините;
      • проучат и предоставят информация на работодателите за възможностите за инвестиране и привеждане на работните места и работното оборудване в съответствие с изискванията на трудовото законодателство.
7. Синдикалните централи на национално представените организации на работниците и служителите да бъдат запознати с анализа с цел да активират дейността на своите членове в КУТ/ГУТ за увеличаване на приноса им в социалния диалог, свързан с решаването на проблемите по здраве и безопасност при работа.
8. Директорите на Дирекции ”Инспекция по труда” да организират извършването последващи проверки по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятията, извършващи подземен добив.
Да се информира обществеността за резултатите от извършените проверки.

Пълният текст на протокола можете да намерите на интернет сайта на ИА "ГИТ".
 

Абонирай се за новини

E-mail:

Успешен абонамент

Грешка, E-mail адреса е вече регистриран!


Реклама