Определянето на приоритетите за изследванията в областта на безопасността и здравето при работа ще помогне на Европа да постигне своите цели за 2020 г.

последно актуализиранa на 09.04.2014

Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (ЕU-OSHA) определи основни приоритетни области за изследванията на безопасността и здравето при работа (БЗР), които ще помогнат на Европа да постигне своите цели за 2020 г. Приоритетите бяха определени по четири основни теми: 1) демографски промени; 2) глобализацията и променящата се сфера на труда; 3) безопасните нови технологии; и 4) новата или нарастваща експозиция на химични и биологични агенти на работното място.

Определянето на приоритетите ще даде възможност за по-добра координация на изследователските дейности и по-ефективно разпределение на ресурсите през следващите години. Това е от първостепенно значение като помощ за превръщане на изследванията в областта на БЗР в практически и достъпни решения на работното място, които ще окажат въздействие върху безопасността и здравето на работниците.

Отговорът на ЕU-OSHA на трудностите, пред които понастоящем е изправена Европа, е даден подробно в доклад под надслов „Приоритети за изследванията в областта на безопасността и здравето при работа в Европа: 2013—2020 г.“. В доклада се подчертава фактът, че изследванията в областта на БЗР могат да допринесат за постигане на целите, определени от стратегията „Европа 2020“ и програмата „Хоризонт 2020“ за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.

Д-р Криста Зедлачек, директор на ЕU-OSHA, заяви: „В този период на икономическа криза общоевропейската стратегия в областта на БЗР е необходима повече от всякога, а въпросите, свързани с безопасността и здравето при работа, трябва да имат водещо място в политическия дневен ред. Особено внимание трябва да се обърне на връзката между БЗР, конкурентоспособността и стопанските показатели. Социалната стабилност и устойчивост трябва да вървят ръка за ръка с икономическия растеж.“

Тя добави: „На ЕU-OSHA е отредена ключова роля като гарант, че изследванията на високо равнище в областта на БЗР ще бъдат превърнати в практически решения на работното място на местно равнище. От съществено значение е агенцията да координира изследванията и да уведомява за рисковете както работниците, така и работодателите.“
Поради това ЕU-OSHA планира последващи действия по настоящия доклад и през 2014 г. ще организира семинар за обсъждане на подбрани приоритети за изследванията в областта на БЗР и стъпките, които следва да се предприемат.

Като взема предвид последните развития на научното познание в областта, промените в сферата на труда и тенденциите, които оказват въздействие върху БЗР, докладът отбеляза следните проблеми:

• Демографски промени — тъй като населението на Европа застарява, задачата е да се даде възможност на по-възрастните работници да останат активни и да произвеждат по-дълго време, както и да се увеличи делът на по-възрастните работници в заетостта. Повишаването на заетостта на жените означава, че е необходимо по-добро разбиране на въпросите на БЗР, които засягат по-специално жените. Миграцията също допринася за многообразието на работната сила. Трябва да разберем как да променим дизайна на работните места и организацията на труда, за да се адаптираме към тези промени в състава на работната сила.

• Глобализацията и променящата се сфера на труда — преструктурирането на организациите, разпространението на информационните и комуникационните технологии и преходът от производство към услуги доведоха до несигурност на работното място, интензификация на труда, нови модели на работа и нерядко до неудобно в социално отношение работно време. Тези фактори увеличават експозицията на работниците на психосоциални рискове. Необходимо е по-добро разбиране на връзките между факторите на психосоциалните рискове и боледуването и смъртността, за да бъдат разработени ефективни стратегии за превенция.

• Новите технологии — с преминаването на Европа към по-екологосъобразна и по-устойчива икономика, все по-голямо внимание се отделя на технологиите на възобновяема енергия, както и на управлението и рециклирането на отпадъците. Тези сравнително нови и все още развиващи се сектори водят до нови рискове, например експозиция на електромагнитни полета или на биологични рискове. Необходимо е да разберем по-добре тези рискове и да гарантираме, че изследванията в областта на БЗР са неразделна част от всички нови процеси и технологии — превенция чрез проектно решение.

• Експозиция на химични и биологични агенти — трудовите злополуки със смъртен изход намаляват, а смъртните случаи в резултат на професионални болести се увеличават. Разработването на иновационни продукти и материали и преходът към ефективна от гледна точка на използване на ресурсите и нисковъглеродна икономика доведоха до нови технологии, а това създаде нови предизвикателства за БЗР. Работниците са изложени на все по-голям брой биологични и химични агенти, причинители на ендокринни нарушения, нови технологии (напр. нанотехнологии) и комбинирана или смесена експозиция на опасни вещества. Необходими са усъвършенствани методи за откриване и идентификация, за да се гарантира безопасното използване на химични и биологични агенти.

Тези приоритети за изследванията в областта на БЗР бяха обсъдени в контекста на стратегията „Европа 2020“ и програмата „Хоризонт 2020“ на семинар в Брюксел на 8—9 октомври под надслов „Преходът към 2020 г. — приоритети за изследванията в областта на БЗР за периода 2013—2020 г.“. В семинара взеха участие директори за изследвания и представители на финансиращи органи, държавите членки и Европейската комисия.

Материалът е предоставен от EU OSHA.

Абонирай се за новини

E-mail:

Успешен абонамент

Грешка, E-mail адреса е вече регистриран!


Реклама